Новини
Останні події, новини зі світу юриспруденції,
інформаційні статті
23.07.2019
АВТОР: Українське право

ВС ВИСЛОВИВСЯ ЩОДО НАЛЕЖНОГО ВИЗНАЧЕННЯ ВІДПОВІДАЧА ЗА ПОЗОВОМ ПРО ВИЗНАННЯ ПРАВА ВЛАСНОСТІ ЗА НАБУВАЛЬНОЮ ДАВНІСТЮ

Товариство просило господарський суд визнати право власності за набувальною давністю на нерухоме майно – двоповерховий цегляний будинок відпочинку. Позивач покликався на те, що придбав у відповідача нерухоме майно, що підтверджується актом прийому-передачі майна, і володіє цим майном добросовісно, відкрито, безперервно протягом більше 13 років, у зв`язку з чим вважає, що в нього є передбачені частиною 1 статті 344 Цивільного кодексу України підстави для визнання власником спірного майна за набувальною давністю.

Суди першої та апеляційної інстанцій позов задовольнили. Суди виходили з того, що позивач упродовж більше як 13 років добросовісно, відкрито, безперервно володіє вказаним нерухомим майном та, зважаючи на нікчемність укладеного між сторонами договору купівлі-продажу як такого, що не був нотаріально посвідчений, є підстави для визнання за Товариством права власності на спірне майно за набувальною давністю. Суди зазначили, що у матеріалах справи відсутні докази щодо встановлення при проведенні інвентаризації спірного майна та видачі позивачу технічного паспорту ознак самочинного будівництва, зокрема повідомлення суб`єкта господарювання, який проводив інвентаризацію органів державного архітектурно-будівельного контролю про виявлення об`єктів самочинного будівництва.

Судові рішення у справі оскаржив прокурор, який зазначав, що загрозою порушення інтересів держави є спроба позивача у незаконний спосіб набути право власності на нерухоме майно, що знаходиться на землях лісового фонду.

Верховний Суд скасував судові рішення та передав справу на новий розгляд до суду першої інстанції.

Касаційний господарський суд нагадав, що правовий інститут набувальної давності опосередковує один із первинних способів виникнення права власності, тобто це такий спосіб, відповідно до якого право власності на річ виникає вперше або незалежно від права попереднього власника на цю річ, воно ґрунтується не на попередній власності та відносинах правонаступництва, а на сукупності обставин, зазначених у частині 1 статті 344 ЦК України, а саме: наявність суб`єкта, здатного набути у власність певний об`єкт; законність об`єкта володіння; добросовісність заволодіння чужим майном; відкритість володіння; безперервність володіння; сплив установлених строків володіння; відсутність норми закону про обмеження або заборону набуття права власності за набувальною давністю. Для окремих видів майна право власності за набувальною давністю виникає виключно на підставі рішення суду (юридична легітимація).

КГС зазначив, що за змістом частини 1 статті 344 ЦК України однією з обов`язкових умов набуття права власності за набувальною давністю є наявність у спірного майна правового режиму нерухомої речі, тобто об`єкта нерухомості, який прийнято в експлуатацію (така правова позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 14.05.2019 по справі №910/17274/17).

Відповідно до частини першої статті 344 ЦК України після заволодіння чужим майном подальше володіння особою таким майном має бути безтитульним, тобто таким фактичним володінням, яке не спирається на будь-яку правову підставу володіння чужим майном. Володіння майном на підставі певного юридичного титулу виключає застосування набувальної давності.

Суд касаційної інстанції визнав помилковим висновок судів попередніх інстанцій про нікчемність договору купівлі-продажу майна, а за наявності чинного договору купівлі-продажу, правомірність укладення якого презюмується в силу вимог статті 204 ЦК України, відповідно є передчасним висновок про наявність підстав для визнання за Товариством (покупцем) права власності на спірне нерухоме майно за набувальною давністю.

ВС також зауважив, що відповідачем за позовом про визнання права власності за набувальною давністю є попередній власник майна або особа, яка вважає себе власником майна. При цьому така особа має не визнавати або оспорювати це право позивача, і між сторонами має існувати спір про право, який суд вирішує у порядку позовного провадження. Позов про право власності за давністю володіння не може пред`являти законний володілець, тобто особа, яка володіє майном з волі власника, крім випадків, визначених частиною 3 статті 344 ЦК України. Отже, встановлення власника майна і його волі щодо передачі майна у володіння є обставинами, які мають юридичне значення для правильного вирішення спору у справі про визнання права власності на нерухоме майно за набувальною давністю, і підлягає доведенню під час ухвалення судового рішення (така правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 05.06.2018 у справі №924/925/17 та від 22.05.2018 у справі №922/1574/17).

ВС вказав, що судами попередніх інстанцій не враховано відсутність існування між сторонами спору про право власності на придбане позивачем майно з огляду на те, що у відзиві на позовну заяву відповідач визнав позов повністю (постанова від 09.07.2019 у справі № 920/999/16).

Джерело: Українське право
1029
ВСІ НОВИНИ НАСТУПНА НОВИНА