Новини
Останні події, новини зі світу юриспруденції,
інформаційні статті
08.04.2021
АВТОР: Судебно-юридическая газета

ВС висловився щодо оскарження висновку службового розслідування

Висновки службового розслідування не породжують обов’язкових юридичних наслідків.

Правова природа висновку службового розслідування унеможливлює здійснення судового розгляду вимог про скасування такого висновку.

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду розглянув касаційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 03 вересня 2020 року у справі №640/9600/20 (провадження №К/9901/23733/20) за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної міграційної служби України в Донецькій області, Державної міграційної служби України про визнання протиправним та скасування рішення.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва адміністративний позов задоволено. Визнано протиправним та скасовано висновок Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області за результатами службового розслідування за фактом видачі довідки №222 щодо належності до громадянства України, оформлення паспорту громадянина України ОСОБА_1, затверджений т.в.о. начальника ГУМВС України в Донецькій області.

Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду скасовано рішення Окружного адміністративного суду міста Києва та прийнято нову про відмову у задоволенні позову.

Верховний Суд задовольнив касаційну скаргу частково, а рішення судів попередніх інстанцій скасував із закриттям провадження у справі.

ОЦІНКА СУДУ

Службове розслідування – це комплекс заходів, які здійснюються з метою уточнення причин, установлення обставин та умов, що сприяли вчиненню правопорушення, відповідальність за яке передбачена законодавством України, та ступеня вини особи (осіб), яка вчинила це правопорушення. Висновок службового розслідування, в якому відображено узагальнений опис виявлених порушень норм законодавства, не є рішенням суб’єкта владних повноважень, яке безпосередньо породжує правові наслідки для суб’єктів відповідних правовідносин і має обов’язковий характер.

За своєю правовою природою висновок службового розслідування є службовим документом, який фіксує факт проведення службового розслідування і є носієм доказової інформації про обставини, що стали підставами для його призначення.

Висновки службового розслідування не породжують обов’язкових юридичних наслідків. Зафіксовані в результатах службового розслідування обставини можуть бути підтверджені або спростовані судом у разі спору про законність рішень суб’єкта владних повноважень, в основу яких покладені зазначені в ньому висновки.

Отже, висновок за результатами службового розслідування є лише носієм певної інформації. Водночас, обов’язковою ознакою рішення дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень, які можуть бути оскаржені до суду, є те, що вони безпосередньо породжують певні правові наслідки для суб’єктів відповідних правовідносин і мають обов’язковий характер.

Таким чином, правова природа висновку службового розслідування унеможливлює здійснення судового розгляду вимог про визнання протиправним і скасування висновку за результатами службового розслідування, у зв’язку із чим ці позовні вимоги не можуть розглядатися в порядку адміністративного судочинства.

Джерело: Судебно-юридическая газета
264
ВСІ НОВИНИ НАСТУПНА НОВИНА