Новини
Останні події, новини зі світу юриспруденції,
інформаційні статті
08.04.2020
АВТОР: ECHR: Ukrainian Aspect

ЯКЕ РОЗСЛІДУВАННЯ ЗГВАЛТУВАННЯ ВВАЖАЄТЬСЯ ЕФЕКТИВНИМ, – ПІДХІД ЄСПЛ

Розслідування згвалтування, аби вважатися ефективним, має бути оперативним, обґрунтовано поспішним, ретельним, об’єктивним із достатнім залученням у процес потерпілої особи.

Про це із посиланням на попередні рішення, нагадав Європейський суд з прав людини у справі «Y проти Болгарії» (№ 41990/18), передає інформаційний ресурс «ECHR. Ukrainian Aspect».

Коротко фабулу справи, яка стосувалася недостатніх зусиль органів влади щодо розслідування тверджень про зґвалтування, можна прочитати тут.

У Страсбурзі звернули увагу на кілька підходів, вироблених практикою, які у своїй сукупності характеризують ефективність розслідування статевих злочинів, зокрема і згвалтування.

  1. Так, зобов’язання розслідувати є одним із засобів, а не результатом. І за відсутності суттєвих недоліків нездатність встановити правопорушника сама по собі не робить слідство неефективним.
  2. Хоча ЄСПЛ непокоять помилки і недоліки в розслідуванні, зрештою завданням високих суддів є гарантування, що національні органи зробили серйозну спробу з’ясувати факти та не завершили розслідування на основі поспішних або необґрунтованих висновків.
  3. Ретельність розслідування повинна оцінюватися з урахуванням практичних реалій слідчої роботи.
  4. Не можна усю багатоманітність ситуацій, які можуть виникнути, звести до простого контрольного переліку слідчих дій або інших спрощених критеріїв, оскільки в цьому особливому контексті кожна справа обертається навколо своїх власних фактів.
  5. Немає потреби втручатися в напрямки розслідування, яких дотримуються національні органи влади за винятком, якщо вони явно не враховують відповідні елементи або є вочевидь свавільними. Втім, недотримання очевидного напрямку розслідування може вирішальним чином підірвати ефективність розслідування.

З текстом рішення ЄСПЛ у справі «Y проти Болгарії» (№ 5115/18) у перекладі президента Спілки адвокатів України Олександра Дроздова, директора АБ «Дроздова та партнери» Олени Дроздовоої та заступника голови Комітету НААУ з кримінального права та процесу Юрія Баумана можна ознайомитися за посиланням.

Джерело: ECHR: Ukrainian Aspect
295
ВСІ НОВИНИ НАСТУПНА НОВИНА