Новини
Останні події, новини зі світу юриспруденції,
інформаційні статті
28.05.2020
АВТОР: ECHR: Ukrainian Aspect

ЄСПЛ: ПРИМАРА КОМУНІЗМУ МОЖЕ НЕ БЛУКАТИ ЄВРОПОЮ

З крахом комуністичного режиму наприкінці 1989 року в Румунії розпустили всі політичні утворення. Активи тодішньої Румунської комуністичної партії передали у власність держави.

У березні 2010 року в країні утворили комітет з реорганізації РКП, головою якого було обрано Петре Ігнатенку. Останній в окремій публікації дослідив історію політичних груп після 1989 року та визначився, що політичне утворення під назвою Partidul Comunistilor (Nepeceristi ) – Партія комуністів, які не були членами Румунської комуністичної партії, «PCN» була єдиною групою, що з урахуванням рішення ЄСПЛ від 03.02.2005 мала успіх у країні.

На цій підставі Ігнатенку та інші засновники подали в 2012 році позов до суду з вимогою зареєструвати Румунську комуністичну партію у державному реєстрі. Але суд відхилив позов, констатувавши, що засновники пропонували ту саму доктрину та ідеологію, які складали основу тоталітарного режиму. Оскарження такого рішення також не мало успіху. У 2013 року члени партії та комітету провели загальні збори, якими Ігнатенку було доручено звернутися до ЄСПЛ з цього приводу.

Водночас було створено окремий орган – комітет «з організації та реєстрації Румунської комуністичної партії» на чолі з іншою особою. Новий комітет розробив власну конституцію з метою реєстрації нової політичної групи, після чого було подано відповідну заяву до суду. Стверджувалося, що нова політична група не була наступником колишньої комуністичної партії і не переслідувала таку ж політику. Новою назвою утворення стала «Румунська Комуністична партія – 21 століття». В остаточному рішенні, яке було ухвалене апеляційним судом у 2016 році, відзначалося, що подані конституція та програма були сумісними з відповідним національним та європейським законодавством, тож політичне утворення зрештою було зареєстроване як політична партія.

Ігнатенку звернувся до ЄСПЛ, передає інформаційний ресурс «ECHR. Ukrainian Aspect».

Посилаючись на статтю 11 (свобода зібрань та об’єднань) Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, він стверджував, що відмова національних судів задовольнити їх заяви про реєстрацію Румунської комуністичної партії  в переліку політичних партій, порушили їх право на свободу об’єднань.

Але у Страсбурзі не знайшли в цій заяві порушень прав людини та основоположних свобод.

З прес-релізом рішення ЄСПЛ у справі «Ігнатенку та РКП проти Румунії» (№ 78635/13) у перекладі президента Спілки адвокатів України Олександра Дроздова та директора АБ «Дроздова та партнери» Олени Дроздової можна ознайомитися за посиланням.

Джерело: ECHR: Ukrainian Aspect
276
ВСІ НОВИНИ НАСТУПНА НОВИНА