Новини
Останні події, новини зі світу юриспруденції,
інформаційні статті
09.09.2019
АВТОР: ECHR: Ukrainian Aspect

ЄСПЛ ПРИСУДИВ € 10 ТИС. ЗА СКАСУВАННЯ ШЛЮБУ МІЖ ЧОЛОВІКОМ ТА ЙОГО СВОЯЧКОЮ

Скасування шлюбу заявників, які були одружені більше десяти років, непропорційно обмежувало їхнє право на укладення шлюбу у тій мірі, що порушувало саму сутність права.

Такий висновок зробив ЄСПЛ у справі «Теодору та Цоцору проти Греції» (заява № 57854/15), передає інформаційний ресурс «ECHR.Ukrainian Aspect».

Після розірвання шлюбу Георгіос Теодору одружився на Софії Цоцору – сестрі колишньої дружини. Через рік колишня дружина подала скаргу до прокуратури на цей шлюб, вважаючи його недійсним. Через п’ять років після укладення шлюбу суд його скасував на підставі цивільного кодексу Греції, який забороняв шлюб між особами, спорідненими по боковій лінії до третього коліна (на підставах дотримання правил пристойності і поваги до інституту сім’ї). Оскарження судового рішення тривало ще п’ять років, але успіху не мало.

Посилаючись на ст. 12 (право на шлюб) Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, Теодору та Цоцору звернулися до Європейського суду з прав людини.

У Страсбурзі зауважили, що заявники не мали жодних перешкод до укладення шлюбу. Законодавство Греції встановило ряд процесуальних вимог до укладення шлюбу. Зокрема, особи, які мали намір укладати шлюб, повинні були оголосити про свої наміри публічно. І після публікації відповідного оголошення не було висунуто жодних заперечень. Навіть колишня дружина більше року не подавала скарг. Органи влади повинні були перевірити, чи були виконані законні умови для надання дозволу на укладення шлюбу і вони видавали дозвіл на укладення шлюбу лише в тому випадку, якщо вони вважали, що ці умови були виконані. У цій справі відповідні органи влади також не висловлювали жодних сумнівів. Водночас, відносини заявників, що виникали з їхнього шлюбу, визнавалися протягом більше десяти років. Заявники не були кровними родичами та не мали спільних дітей, тож біологічні міркування також не мали ваги в даній справі.

Зрештою ЄСПЛ постановив, що скасування шлюбу заявників непропорційно обмежило їхнє право на шлюб в мій мірі, що порушувала саму сутність цього права. Суд постановив, що Греція  має виплатити заявникам спільно 10 тис. євро відшкодування моральної шкоди.

З текстом прес-релізу рішення ЄСПЛ у справі «Теодору та Цоцору проти Греції» (заява № 57854/15) у перекладі президента Спілки адвокатів України Олександра Дроздова та директора АБ «Дроздова та партнери» Олени Дроздової можна ознайомитися за посиланням.

Нагадаємо, стаття 12 Конвенції гарантує людині право на шлюб. Чоловік і жінка, що досягли шлюбного віку, мають право на шлюб і створення сім’ї згідно з національними законами, які регулюють здійснення цього права.

Відповідно до ст. 26 Сімейного кодексу України у шлюбі між собою не можуть перебувати:

– особи, які є родичами прямої лінії споріднення;

– рідні (повнорідні, неповнорідні) брат і сестра. Повнорідними є брати і сестри, які мають спільних батьків. Неповнорідними є брати і сестри, які мають спільну матір або спільного батька;

– двоюрідні брат та сестра, рідні тітка, дядько та племінник, племінниця;

– усиновлювач та усиновлена ним дитина. Шлюб може бути зареєстровано лише в разі скасування усиновлення.

За рішенням суду може бути надане право на шлюб між рідною дитиною усиновлювача та усиновленою ним дитиною, а також між дітьми, які були усиновлені ним.

Джерело: ECHR: Ukrainian Aspect
433
ВСІ НОВИНИ НАСТУПНА НОВИНА