Новини
Останні події, новини зі світу юриспруденції,
інформаційні статті
07.02.2019
АВТОР: ECHR: Ukrainian Aspect

ЄСПЛ ВИРОБИВ 3 КРИТЕРІЇ ПРИСУДЖЕННЯ СПРАВЕДЛИВОЇ САТИСФАКЦІЇ В МІЖДЕРЖАВНИХ СПРАВАХ

Європейський суд з прав людини вперше зіткнувся з вивченням питання справедливої сатисфакції в міждержавній справі. Зокрема, суд використав принцип міжнародного публічного права щодо зобов’язання держави відшкодувати порушення договірних зобов’язань.

Йдеться про рішення у справі у справі «Грузія проти Росії» (заява № 13255/07), про яке нещодавно повідомляв інформаційний ресурс «ECHR: Ukrainian Aspect».

Нагадаємо, в 2014 році Велика Палата ЄСПЛ постановила, що Росією була порушена низка положень Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод. Але питання про розмір компенсації було вирішене лише у 2019 році.

В останньому рішенні ЄСПЛ виклав три критерії для встановлення того, чи присудження справедливої сатисфакції було обґрунтованим у міждержавній справі:

– тип скарги, поданої урядом-заявником, яка повинна була стосуватися порушення основних прав людини своїх громадян або інших жертв;

– чи можливо було виявити жертв;

– головна мета відкриття провадження.

У справі «Грузія проти Росії» суд зазначив, що уряд-заявник стверджував у своїй заяві, що уряд-відповідач дозволив або викликав існування адміністративної практики арешту, тримання під вартою та колективної висилки громадян Грузії з Російської Федерації восени 2006 року, яка викликала порушення статей 3, 5, 8, 13, 14 і 18 Конвенції, а також статей 1 і 2 Протоколу № 1, статті 4 Протоколу № 4 та статті 1 Протоколу № 7.

Після прийняття основного рішення уряд-заявник подав вимоги справедливої сатисфакції для отримання компенсації за порушення Конвенції, скоєного стосовно громадян Грузії. На прохання ЄСПЛ уряд Грузії також подав докладний перелік 1795 передбачуваних ідентифікованих жертв порушень, виявлених в основному рішенні.

Справедлива сатисфакція мала не меті надання відшкодування окремим жертвам.

Таким чином вказані вище три критерії були виконані у цій справі. Відтак, уряд-заявник мав право подати позов відповідно до статті 41 і присудження справедливої сатисфакції було обґрунтованим у цій справі.

З текстом прес-релізу рішення про справедливу сатисфакцію у справі «Грузія проти Росії» (заява № 13255/07) у перекладі президента Спілки адвокатів України Олександра Дроздова та директора АБ «Дроздова та партнери» Олени Дроздової можна ознайомитися за посиланням.

Джерело: ECHR: Ukrainian Aspect
523
ВСІ НОВИНИ НАСТУПНА НОВИНА