Новини
Останні події, новини зі світу юриспруденції,
інформаційні статті
30.07.2020
АВТОР: ECHR: Ukrainian Aspect

ЄСПЛ ВИЗНАВ ПОРУШЕННЯ УКРАЇНОЮ ПРАВ МІГРАНТА ПІД ЧАС ЙОГО ДЕПОРТАЦІЇ ЗІ СЛОВАЧЧИНИ ДО АФГАНІСТАНУ

Тримання під вартою незаконних мігрантів, відсутність належного розгляду заяв про надання притулку та ризиків, з якими вони можуть зіткнутися на батьківщині становлять порушення Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Європейський суд з прав людини ухвалив рішення у справі «M.S. проти Словаччини та України» (№ 17189/11), передає інформаційний ресурс «ECHR. Ukrainian Aspect».

M.S. залишив Афганістан у травні 2010 року після вбивства його батька, який працював в Департаменті національної безпеки країни. Він в’їхав в Україну на початку липня 2010 року. У вересні прикордонна поліція Словаччини заарештувала його під час незаконного перетину території Словаччини. Його допитали, був наданий перекладач зі словацької на англійську, а потім афганський мігрант перекладав з англійської мови на пушту. Згідно з протоколом допиту M.S. не мав намір подавати заяву про надання притулку в Словаччині, а поїхати далі до Західної Європи.

Словаччиною було прийнято рішення про його висилку до України і наступного дня він був переданий органам влади України та поміщений в установу тимчасового утримання.

Український суд ухвалив рішення про його висилку з України та тримання під вартою до цього моменту. M.S. перевели до установи для тимчасового розміщення іноземних громадян та осіб без громадянства до того, як в кінцевому підсумку його вислали в Кабул у березні 2011 року. Він подавав заяву про надання притулку до українських міграційних органів стверджуючи, що боявся переслідування у випадку повернення в Афганістан. Проте цей запит був відхилений, оскільки M.S. не відповідав статусу біженця відповідно до національного законодавства та Конвенції про статус біженців.

Зараз M.S. мешкає в Афганістані і стверджує, що змушений часто міняти місце проживання через побоювання дій осіб, які вбили його батька.

Також афганець подав кілька скарг до Європейського суду з прав людини. Відповідно до статті 3 (заборона нелюдського або такого, що принижує гідність, поводження) та статті 5§2 та 4 (право негайно бути повідомленим про причини арешту / право на законність затримання, встановлену судом без зволікань) Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод він стверджував, що його вислали в Афганістан без належного розгляду його заяви про надання притулку та ризиків, з якими він стикався, а також те, що його не повідомили про причини тримання під вартою в Україні.

ЄСПЛ оголосив скарги проти Словаччини неприйнятними. А от претензії до України виявилися обгрунтованими. Суд констатував порушення ст.ст. 3, 5§1 та 4 (d) та наказав сплатити заявникові 2,3 тис. євро компенсації завданої моральної шкоди.

З текстом прес-релізу рішення ЄСПЛ у справі «M.S. проти Словаччини та України» (№ 17189/11) у перекладі президента Спілки адвокатів України Олександра Дроздова та директора АБ «Дроздова та партнери» Олени Дроздової можна ознайомитися за посиланням.

Джерело: ECHR: Ukrainian Aspect
220
ВСІ НОВИНИ НАСТУПНА НОВИНА