Новини
Останні події, новини зі світу юриспруденції,
інформаційні статті
09.07.2018
АВТОР: Адвокатське об‘єднання «Barristers»

ЄСПЛ задовольнив скаргу адвоката Дениса Пономаренка та присудив грошову компенсацію по справі

Європейський суд з прав людини за результатами розгляду скарги, підготовленої партнером Адвокатського об’єднання «Баррістерс» Денисом Пономаренком, встановив порушення пункту 1 статті 6 та статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, прийняв рішення на користь клієнта АО «Баррістерс» та присудив грошову компенсацію по справі.

Обставини справи

Постановою від 19.05.2011 р. громадянина В. було притягнуто як обвинуваченого у вчиненні злочину, передбаченого ч. 2 ст. 368 КК України.

Пізніше адвокат Денис Пономаренко вступив у кримінальну справу як захисник обвинуваченого В.

Вказана кримінальна справа неодноразово розглядалася в судах України усіх рівнів.

Звертаємо увагу на кількість основних судових рішень по вказаній справі.

23.12.2013 р. – Любашівським районним судом Одеської області винесено виправдувальний вирок.

23.05.2014 р. – апеляційним судом Одеської області вказаний вирок від 23.12.2013 р. було скасовано та винесено новий обвинувальний вирок.

09.12.2014 р. – Вищим спеціалізованим судом України з розгляду цивільних і кримінальних справ вирок апеляційного суду Одеської області від 23.05.2014 р. скасовано та  призначено новий розгляд у суді апеляційної інстанції.

18.06.2015 р. – апеляційний суд Одеської області скасував виправдувальний вирок Любашівського районного суду Одеської області від 23.12.2013 р. та ухвалив новий вирок.

05.11.2015 р. – Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ вирок апеляційного суду Одеської області від  18.06.2015 р. скасував та призначив новий розгляд у суді апеляційної інстанції.

15.03.2016 р. – апеляційний суд Одеської області скасував виправдувальний вирок Любашівського районного суду Одеської області від 23.12.2013 р. та призначив новий судовий розгляд у тому ж суді першої інстанції.

28.04.2016 р. – Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ відмовив у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою захисту на ухвалу апеляційного суду Одеської області від 15.03.2016 р.

21.03.2017 р. – Верховний Суд  України відмовив захисту у задоволенні клопотання про поновлення строку для подання заяви про перегляд судового рішення Верховним Судом України щодо ухвали Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 28.04.2016 р.

10.02.2017 р. ухвалою судді Любашівського районного суду Одеської області призначено підготовче судове засідання з нового розгляду кримінального провадження у першій інстанції.

17.04.2018 р. Любашівським районним судом Одеської області громадянина В. визнано винним у вчиненні злочину, передбаченого ч. 2 ст. 368 КК України,  і призначено йому покарання  у виді позбавлення  волі строком на п’ять років з позбавленням права обіймати посади в органах державної влади, пов’язані з організаційно-розпорядчими функціями, строком на два роки. На підставі ст.75 КК України звільнено обвинуваченого від відбування покарання з випробуванням з іспитовим строком один рік.

На вирок суду захистом поданом апеляційну скаргу.

Порушення прав громадянина В., гарантованих ЄКПЛ

Така тривалість кримінального провадження та відсутність в поведінці органів, які розглядали справу (судів України), особливої ретельності, щоб забезпечити просування судового провадження у справі громадянина В, вказувала на нерозумність строку кримінального провадження (лише в судах воно триває вже більше 5 років), відсутність будь-яких перспектив з вирішення справ у найближчий час та очевидне порушення судами України принципу розумного строку розгляду справи, передбаченого пунктом 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Крім того, внаслідок допущеного порушення статті 13 Конвенції громадянин В. не мав засобу правового захисту в національних судах, який дав би йому змогу здійснити право на «розгляд упродовж розумного строку», гарантоване пунктом 1 статті 6 Конвенції.

У зв’язку з цим, захисником громадянина В. – адвокатом Денисом Пономаренком у зв’язку з порушенням Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (порушення ч. 1 ст. 6 – Право на справедливий суд, порушення ст. 13 – Право на ефективний засіб юридичного захисту) було підготовлено скаргу до Європейського Суду з прав людини, яка була подана громадянином В. до ЄСПЛ у 2017 році.

Рішення ЄСПЛ.

Адвокат Денис Пономаренко виступив представником громадянина В. в Європейському Суді з прав людини.

Скарга громадянина В. розглядалася разом з іншими скаргами у справі «Трішковська та інші проти України» (CASE OF TRISHKOVSKAYA AND OTHERS v. UKRAINE).

Європейський Суд з прав людини зробив висновок, що «тривалість провадження була надмірною та не відповідала вимозі «розумного строку…, заявники не мали у своєму розпорядженні ефективного засобу правового захисту», у зв’язку з чим констатував порушення 1 статті 6 та статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Крім того, рішенням ЄСПЛ від 14 червня 2018 року громадянину В. присуджено відповідну грошовому компенсацію.

 

 

 

 

Джерело: HUDOC - European Court of Human Rights
1196
ВСІ НОВИНИ НАСТУПНА НОВИНА