Новини
Останні події, новини зі світу юриспруденції,
інформаційні статті
30.08.2019
АВТОР: ECHR: Ukrainian Aspect

ЄСПЛ ЗОБОВ’ЯЗАВ РОСІЮ ВИПЛАТИТИ € 34 000 ВДОВІ І МАТЕРІ МАГНІТСЬКОГО

Рінат Таїров, Forbes

Європейський суд з прав людини визнав, що Росія порушила кілька положень Європейської конвенції з прав людини в справі аудитора інвестфонду Hermitage Capital Сергія Магнітського. Суд не погодився лише з тим, що переслідування юриста було необгрунтованим. За рішенням суду, Росія повинна виплатити вдові і матері Магнітського € 34 000.

Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ) визнав Росію винною в порушенні кількох статей Європейської конвенції з прав людини під час кримінального переслідування аудитора британського інвестиційного фонду Hermitage Capital Сергія Магнітського. Своє рішення ЄСПЛ у вівторок опублікував на своєму сайті (скачати документ можна тут).

Суд постановив, що Росія повинна виплатити вдові Магнітського Наталії Жариковій і його матері Наталії Магнітський € 34 000.

Що вирішив ЄСПЛ

Як було зазначено в матеріалах ЄСПЛ (скачати файл можна тут), у справі було три позивача: перший позов подав сам юрист, після його смерті в «Матроської тиші» 16 листопада 2009 року провадження продовжила його вдова. Крім того, до суду звернулася мати Магнітського.

ЄСПЛ задовольнив скарги заявників за кількома статтями Європейської конвенції з прав людини.

У частині Статті 2 (право на життя) суд встановив, що російська влада не надала Магнітському належну медичну допомогу, що могло стати однією з причин його смерті. СІЗО, в якому утримували Магнітського, не мало належні умови, а заходи, які були вжиті в день його смерті, були «неадекватними», зробив висновок ЄСПЛ. Суд вказав також, що російська влада не провела розслідування смерті юриста належним чином.

У частині статті 3 (заборона на нелюдське або таке, що принижує гідність, поводження) ЄСПЛ пише, що Магнітського утримували в камері площею близько 20-30 кв. м разом з іншими людьми, яких було від 8-ми до 15-ти чоловік. Крім того, у юриста не було індивідуального місця для сну. Таким чином, суд погодився, що умови утримання Магнітського в СІЗО порушували Конвенцію з прав людини. Крім того, ЄСПЛ вказав, що неякісне розслідування смерті юриста також порушує статтю 3.

Скаргу позивачів в частині параграфа 1 статті 5 (право на свободу і безпеку) на арешт Магнітського і подальше утримання під вартою суд відхилив, так як вважав необґрунтованою. При цьому суд підтримав заяву по іншому, третьому параграфу тієї ж статті: підстави для неодноразового продовження арешту Магнітського суд назвав недостатніми.

Суд підтримав заявників і в частині статті 6 (право на справедливий суд). ЄСПЛ зробив висновок, що переслідування Магнітського після його смерті і наступний вирок були несправедливими, а презумпція невинуватості була порушена, оскільки Магнітський не постав перед судом.

Таким чином, Європейський суд підтримав позов Магнітського і його родичів практично за всіма положеннями.

Як відреагував Мін’юст Росії

Мін’юст Росії протягом трьох місяців визначиться, чи стане оскаржувати рішення суду у Великій палаті ЄСПЛ або виплатить представникам Магнітського компенсацію, цитує «Інтерфакс» заяву прес-служби відомства. Поки рішення суду не вступило в силу, йдеться в повідомленні. У міністерстві звернули увагу, що в рішенні ЄСПЛ немає вимоги до російської влади переглянути судове рішення у справі аудитора Hermitage Capital.

Справа Магнітського

Сергій Магнітський працював юристом фірми Firestone Dunkan, яка обслуговувала інтереси Hermitage Capital. Його заснував Вільям Браудер, з 1990-х років фонд був одним з найбільших іноземних інвесторів в Росії. Магнітський був заарештований в листопаді 2008 року за обвинуваченням в організації схеми з ухилення від сплати податків. Рік по тому Магнітський помер, перебуваючи під арештом. Справу проти нього тоді було закрито, але в 2011-му після постанови Конституційного суду провадження відновили. У 2013-му Тверський районний суд Москви визнав Магнітського винним. Суд підтримав доводи обвинувачення, що в результаті махінацій підконтрольних Браудеру фірм ТОВ «Дальняя степь» і ТОВ «Сатурн Инвестментс» бюджет Калмикії, де були зареєстровані юрособи, недоотримав 522 млн рублів. Браудер був заочно засуджений до дев’яти років позбавлення волі.

Hermitage Capital стверджував, що справа проти Магнітського була незаконною. Фонд вважав, що провадження порушили корумповані співробітники правоохоронних органів після того, як Магнітський розкрив схему по розкраданню з бюджету 5,4 млрд рублів під виглядом відшкодування раніше сплачених фірмами фонду податків.

У 2012 році президент США Барак Обама підписав так званий закон Магнітського, який ввів візові та фінансові санкції проти росіян, яких США підозрюють у порушенні прав людини. Росія не раз засуджувала цей закон і прийняла відповідні заходи, в тому числі ввела заборону на усиновлення дітей іноземцями. Свою версію «закону Магнітського» підготувала Велика Британія. Поправка набуде чинності після Brexit, заявив у серпні глава британського МЗС Домінік Рааб.

Що з Браудером

Засновника Hermitage Capital Вільяма Браудера Росія в 2014 році оголосила в міжнародний розшук. Крім кримінальної справи, за якою він був засуджений в 2013 році, в Росії проти нього вели ще кілька справ. Одна з них – про незаконні оборудки з акціями «Газпрому», була припинена в 2017 році. У тому ж році Браудер отримав в Росії другий вирок за ухилення від сплати податків. У листопаді 2018 року стало відомо ще про одну справу проти Браудера – про створення злочинної організації. Генпрокуратура повідомляла, що вивчає в тому числі можливу причетність Браудера до смерті Сергія Магнітського. Браудер всі звинувачення неодноразово заперечував.

Джерело: ECHR: Ukrainian Aspect
423
ВСІ НОВИНИ НАСТУПНА НОВИНА