Новини
Останні події, новини зі світу юриспруденції,
інформаційні статті
24.04.2019
АВТОР: ECHR: Ukrainian Aspect

ЄСПЛ ЗОБОВ’ЯЗАВ УКРАЇНУ СПЛАТИТИ 2500 ЄВРО ЗА НЕНАЛЕЖНЕ ДОКАЗУВАННЯ ВИНИ ОСОБИ

Під час розгляду скарги на вирок суд вирішив не допитувати ще раз ключового свідка, який спочатку відмовився від показань, але згодом відкликав цю заяву.

Ситуацію крізь призму Конвенції розглядав Європейський суд з прав людини у рішенні у справі «Бондар проти України» (заява № 18895/08), передає інформаційний ресурс ECHR: Ukrainian Aspect.

Михайло Бондар був заарештований за підозрою у вбивстві. Попри зізнання, був звільнений, коли суддя виявив, що проти нього було недостатньо доказів.

Згодом один свідок повідомив, що бачив Бондара на задньому дворі жертви з кров’ю на руках приблизно в час вбивства. Також були свідчення інших осіб, яким Бондар начебто зізнавався у вчиненні злочину. Розслідування було відновлене і Бондар був знову заарештований, коли з’явилися нові докази від іншого свідка, яка повідомила, що підозрюваний зізнався їй у вбивстві, коли вони мешкали в одному селі.

Зрештою Бондар був визнаний винним у вбивстві і засуджений до 13 років ув’язнення. Суд першої інстанції посилався на заяви п’яти свідків на досудовому слідстві і їх перехресний допит у суді.

Бондар оскаржував вирок на тій підставі, що свідок відмовилася від своїх свідчень під тиском. Але свідок відкликала свою відмову. Втім, суд відмовився знову викликати її. Верховний Суд підтвердив рішення суду першої інстанції. Клопотання Бондара про відновлення провадження також не було задоволене.

Посилаючись, зокрема, на ч. 1 та п. «d» ч. 3 статті 6 (право на справедливий судовий розгляд і право на присутність та допит свідків) Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод Бондар звернувся до ЄСПЛ. Він стверджував, що провадження проти нього було несправедливим, оскільки суди посилалися на його зізнання, отримане під примусом, і вони не викликали знову ключового свідка.

Суд у Страсбурзі погодився із доводами заявника в частині способу, у який національні суди використали в якості доказів показання ключового свідка та призначив справедливу сатисфакцію моральної шкоди у розмірі 2500 євро.

З текстом прес-релізу рішення ЄСПЛ у справі «Бондар проти України» (заява № 18895/08) у перекладі президента Спілки адвокатів України Олександра Дроздова та директора АБ «Дроздова та партнери» Олени Дроздової можна ознайомитися за посиланням.

Джерело: ECHR: Ukrainian Aspect
423
ВСІ НОВИНИ НАСТУПНА НОВИНА