Новини
Останні події, новини зі світу юриспруденції,
інформаційні статті
04.08.2021
АВТОР: ECHR: Ukrainian Aspect

ЗА БОРГИ МОЖНА ВІДПОВІДАТИ ЛИШЕ МАЙНОМ, АЛЕ НЕ СВОБОДОЮ

Азербайджан – це єдина європейська країна, де людей позбавляють волі за неможливість платити за боргами. Але така практика розходиться з конвенційними гарантіями.

Євросуд ухвалив рішення у справі «Карімов та інші проти Азербайджану» (№ 24219/16, 56908/16 та 60139/16), повідомляє інформаційний ресурс ECHR: Ukrainian Aspect з посиланням на видання «Зеркало».

Через падіння курсу маната до долара багато позичальників банків в Азербайджані виявилися важкій фінансовій ситуації. Девальваційні процеси в країні супроводжувалися арештами проблемних боржників (в країні практикуються арешти в адміністративному, а іноді і кримінальному порядку людей, які не в змозі платити за боргами).

Так, Керімов Вахід Тураба огли, будучи одним з трьох поручителів боржника банку, коли фінансова установа звернулося до нього за виконанням зобов’язань, був безробітним і не мав можливості погасити борг. Банк звернувся до суду, який заарештував чоловіка на 10 діб. Апеляція підтримала таке рішення. Іншому безробітному Байрамова Мубаріз банк запропонував продати нирку і виплатити борг. І хоча ситуація викликала резонанс в суспільстві, в результаті суд все одно заарештував боржника на 5 діб. Аббасов Махір мав дережний борг перед іншим громадянином. За зверненням лихваря суд заарештував цього боржника на 10 діб.

Чоловіки звернулися до Європейського суду з прав людини Посилаючись на ст. 6 (право на справедливий судовий розгляд) та статтю 1 Протоколу №4 (заборона позбавлення волі за борг) Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, вони стверджували, що призначені їм покарання за невиконання рішення, що зобов’язують їх відшкодувати борги приватним кредиторам, викликали порушення їх прав.

Суд у Страсбурзі констатував порушення Конвенції та призначив 3,6 тис. євро відшкодування моральної шкоди кожному із заявників.

З текстом прес-релізу рішення ЄСПЛ у справі «Карімов та інші проти Азербайджану» (№ 24219/16, 56908/16 та 60139/16) у перекладі президента Спілки адвокатів України Олександра Дроздова та доцента кафедри кримінального права і правосуддя Міжнародного економіко-гуманітарного університету імені академіка С.Дем’янчука Олени Дроздової можна ознайомитися за посиланням.

Джерело: ECHR: Ukrainian Aspect
315
ВСІ НОВИНИ НАСТУПНА НОВИНА