Новини
Останні події, новини зі світу юриспруденції,
інформаційні статті
20.06.2019
АВТОР: ECHR: Ukrainian Aspect

ЗАБОРОНА МЕДИЧНИМ ПРАЦІВНИКАМ НАДАВАТИ ДОПОМОГУ ПІД ЧАС ДОМАШНІХ ПОЛОГІВ НЕ ПОРУШУЄ КОНВЕНЦІЮ

Литва у національному законодавстві встановила справедливий баланс між пов’язаними інтересами: а саме, правом матерів на повагу до приватного життя та інтересом держави в здоров’ї та безпеці.

Такого висновку дійшов Європейський суд з прав людини у справі «Косайте-Чіпієне та інші проти Литви» (заява № 69489/12), одноголосно встановивши відсутність порушення статті 8 (право на повагу до приватного життя) Конвенції з прав людини та основоположних свобод, передає інформаційний ресурс ECHR: Ukrainian Aspect.

Чотири жінки народили вдома за допомоги помічниці під час вагітності та пологів. Їхні домашні пологи пройшли без ускладнень. Після того, як цій помічниці було висунуте кримінальне обвинувачення за надання допомоги під час домашніх пологів, троє матерів звернулися до місцевих лікарень з проханням надати їм медичну допомогу під час домашніх пологів. Проте, лікарні відмовилися, оскільки надання такої допомоги було заборонене згідно національним законодавством.

Тоді вони звернулися до міністерства охорони здоров’я з проханням внести зміни до законодавства для того, щоб дозволити медичному персоналу надавати допомогу під час домашніх пологів. Міністерство відповіло відмовою, зазначивши, що народження дитини в пологовому відділенні було найбезпечнішим варіантом і заявники могли відвідати пологові відділення для того, щоб знайти таке, яке найбільше відповідало їх потребам. Відповідь міністерства оскаржувалася в судах, але безуспішно.

Посилаючись на статтю 8 Конвенції жінки звернулися до ЄСПЛ та поскаржилися на те, що законодавство Литви не рекомендувало медичним працівникам надавати допомогу під час домашніх пологів.

Суд виявив, що заявниці опинилися в ситуації, яка мала серйозний вплив на їх свободу вибору: вони повинні були або народжувати в лікарні, або, якщо вони бажали народжувати вдома, робити це без допомоги медичного працівника. Суд вважав, що це було втручанням у право заявників на повагу до їх приватного життя.

Проте це втручання відповідало закону. Національне законодавство не лише було доступним, але воно також було недвозначно і чітко врегульоване, що дозволяло заявникам передбачити, що професійна допомога під час домашніх пологів не була дозволена. Заборона також була підтверджена листами лікарень, які заявники отримали в той час, коли деякі з них все ще були вагітними.

Крім того, Суд виявив, що Литва встановила справедливий баланс між залученими інтересами: а саме, правом матерів на повагу до приватного життя та інтересом держави в здоров’ї та безпеці матері та дитини під час та після пологів.

За цих обставин втручання у право заявників на повагу до їх приватного життя не було непропорційним і Суд дійшов висновку про відсутність порушення конвенційних гарантій.

З текстом прес-релізу рішення ЄСПЛ у справі «Косайте-Чіпієне та інші проти Литви» (заява №69489/12) у перекладі президента Спілки адвокатів України Олександра Дроздова та директора АБ «Дроздова та партнери» Олени Дроздової можна ознайомитися за посиланням.

Джерело: ECHR: Ukrainian Aspect
675
ВСІ НОВИНИ НАСТУПНА НОВИНА