Новини
Останні події, новини зі світу юриспруденції,
інформаційні статті
27.04.2018
АВТОР: Анна Родюк

Звільнитися чи змінитися? Про кадрові міграції в юридичному бізнесі

Будь-який юрист мріє, щоб його робота приносила матеріальне та моральне задоволення, а також надавала можливості для кар’єрного зростання та особистісної самореалізації. Будь-який роботодавець бажає мати успішну, працьовиту та ефективну команду (особливо, якщо мова йде про команду юрфірми). Однак що робити, коли парадигми поглядів компанії та юриста не співпадають? Які ж вони, основні причини, через які юристи звільняються з юридичних компаній та вирушають на пошуки себе як професіонала, а також з яких причин звільнення може набувати масового характеру. Окрім того, ми з’ясуємо, що може зробити роботодавець, щоб не допустити подібних ситуацій.

На допомогу у вирішенні цих питань ми «покликали» юристів, які мали досвід роботи в різних юридичних компаніях та прокоментували причини прийняття рішень про звільнення. Експерти з HR та розвитку кар’єри нададуть оцінку основним причинам кадрових міграцій в юридичному бізнесі. Отже, чому юристи йдуть.

1. Професійне вигорання 

Скільки досліджень проведено та статей написано на тему психологічного й фізичного вигорання на роботі! Однак деякі компанії все одно вперто ігнорують фактор швидкого темпу роботи та перезавантаженості своїх співробітників, що призводить до їх подальшого звільнення.

«Білінгуючи» по 10-12, а інколи по 14 годин, мало хто почуватиме себе щасливим, навіть за умови адекватної оплати праці.

«Однією з причин мого звільнення з попереднього місця роботи в юридичній компанії була банальна втома: коли начебто і керівник практики хороший, і дохід непоганий, і поважають, і знають на ринку, але ти всі вихідні проводиш за підготовкою звітів та розрахунком плану надходжень. Пробував створити щось своє, намагався поєднувати з адміністративними обов’язками, але, напевно, вже вік не той. Хочеться більше спокою і менше комерції», – зазначив один з респондентів, яких ми опитували для підготовки цього матеріалу. Такі ситуації є набагато розповсюдженішими, ніж нам здається.

Рекомендації для запобігання професійному вигоранню є простими, як і все геніальне. Потрібно спілкуватися зі своїми працівниками та обов’язково намагатися отримати від них фідбек на предмет задоволеності своєю поточною позицією в компанії. Середній термін, через який варто приділяти більше уваги своїм юристам та запроваджувати зміни в його роботі (ротація, залучення до нових цікавих проектів), становить 3 роки. Докладніше читайте в коментарях.

2. Вихід партнера, злиття або поділ юридичної компанії 

Не будемо говорити про причини «розлучень» партнерів в юридичному бізнесі. Та коли один або декілька партнерів приймають рішення про вихід з юридичної фірми, юристи, які працювали під їхнім керівництвом, часто слідують за ними. Це є доволі логічним рішенням. Адже пропрацювавши n-ну кількість років в ефективному тандемі зі своїм безпосереднім керівником проектів, питання щодо компанії, в якій працюєш, виходить на другий план. За словами директора київського офісу ILF Катерини Заславської, корпоративне реформування у вигляді зміни стратегії, звільнення партнерів та реорганізації можуть стати достатньою причиною для звільнення членів команди.

«Це завжди неприємно, але не варто драматизувати. Адже, з одного боку, в подібній кризі організація природним чином позбувається нелояльних співробітників, які ігнорують філософію та цінності компанії; з іншого боку, ще більше групує навколо себе однодумців, яким до душі новий шлях. Головне у цій справі – вибудувати довірчу комунікацію з командою, залучити її до процесу змін, проговоривши та узгодивши ролі й очікування від кожного в межах нової системи. Знадобляться такі інструменти як «синій конверт» для збору запитань і побажань, а також регулярні зустрічі керівників з командою на тему «Куди йдемо, що змінюємо і навіщо», щоб у співробітників не залишалося «сліпих плям» у стратегії фірми, а кожен відчував свою причетність до змін», – радить експерт у своєму коментарі для «Юридичної Газети».

3. Відсутність адекватної системи комунікації всередині компанії

Нерідко в нашій роботі трапляються ситуації, коли ліва рука не знає, що робить права. Такі проблеми пов’язані з внутрішніми комунікаціями та серйозно впливають на бізнес-процеси. Кілька років тому американські експерти з внутрішньокорпоративних комунікацій порахували, що лояльність працівників та їх задоволеність більше ніж на 90% залежить від якості зв’язків всередині компанії. Ти розумієш, куди рухається компанія, якою є твоя персональна роль для реалізації масштабних клієнтських проектів, та почуваєш себе повноцінною частиною команди зі спільною метою. В протилежному випадку, коли комунікації відсутні або бажають кращого, юристи просто «губляться», не розуміючи, що відбувається, та врешті приймають рішення про пошук чогось більш системного.

«За моїм спостереженням, достатньо важливо, щоб у команді була здорова атмосфера. Останнім часом я бачив кілька переходів саме через її відсутність», – зауважив ще один наш респондент.

Проте заради справедливості варто зазначити, що на українському ринку юридичних послуг є приклади компаній, в яких панує комунікативний хаос, але незважаючи на таку ситуацію, юристи там працюють роками та почуваються достатньо задоволеними. Однак це лише виняток, що підтверджує правило.

4. Завершення фінансового року

Традиційно в юридичних компаніях фінансовий рік завершується у березні. Проводиться «ревізія» досягнень та виплата бонусів за роботу протягом останнього року. В деяких юристів може трапитися таке, що називається «обманутими очікуваннями». Хтось може подумати, що його роботу не оцінили гідно. Тому часто саме навесні спостерігається «відтік» співробітників з юридичних фірм.

«Невиправдані очікування щодо зарплати – це прикро, але чи можна вважати стійкою компанію, в якій головною причиною працювати є зарплата і бонуси наприкінці року?», – констатує Катерина Заславська. За її словами, харизматичні лідери, можливості росту, атмосфера довіри, свобода приймати самостійні рішення або гнучкий графік є нематеріальними, але важливими причинами залишитися. Потужна корпоративна культура – це «клей», який не дає прийняти спонтанне рішення піти, якщо кінець року не виправдав очікування.

Хоча фінансова мотивація не має бути єдиною причиною, що змушує щоранку прокидатися та йти на «улюблену» роботу, керівникам юридичних компаній варто приділяти більше уваги питанню винагороди юристам. «Ми не повинні «грати в шахи». Все має бути зрозумілим. Якщо у мене кваліфікація така-то, винагорода повинна бути відповідною», – наголошує кар’єрний консультант, CEO GOLOVA BOUTIQUE Віра Проценко.

5. Пішов в «інхаус» та в інші практики

«Є юристи, які випадково опинилися в юридичному консалтингу, їм складно витримувати темп, навантаження, вимоги, тому такий юрист звільняється та йде в юристи in-house», – відзначає директор з персоналу ЮФ «Ілляшев та Партнери» Вікторія Дєєва.

В інтерв’ю для нашого видання партнер однієї юридичної фірми розповіла, що свою кар’єру вона розпочала як інхаус великої компанії, а потім вирішила спробувати свої сили в консалтингу. В перші тижні роботи на новому місці її робочий день завершувався майже опівночі. За її словами, це був справжній челендж. Тобто юристи йдуть у пошуках стабільності та адекватного робочого дня.

Однак це одна сторона порівняння. За словами іншого нашого респондента, який пішов з консалтингу працювати інхаус-юристом, обидві сфери мають свої переваги. Так, робота в консалтингу надає можливість розвинути такі важливі для юриста навички як орієнтованість на клієнта та експертність у конкретній сфері права.

«Колеги, які зацікавлені бути втягнутими в розвиток бізнесу юридичної компанії, мають можливість наочно ознайомитися з такими важливими складовими роботи фірми як маркетинг та продаж, спробувати себе не лише в ролі юриста-професіонала, але й у перспективі в ролі менеджерів, відповідальних за розширення бізнесу. Ці навички важливі, однак, на превеликий жаль, цього навчають далеко не на всіх юридичних факультетах», – констатує юрист.

За його словами, робота інхаузом надає можливість з головою зануритися у проблеми конкретного бізнесу, будь-то банківський, агробізнес або будь-який інший. Робота внутрішнім юристом не обмежується наданням порад, написанням меморандуму або описом ризиків. «Інхауз повинен бути готовий надати реальне вирішення того чи іншого юридичного виклику, розробити конкретні кроки вирішення проблеми, які можна буде втілити на практиці, та часто повинен бути готовий нести відповідальність за наслідки запропонованого рішення. При цьому під час підготовки поради завжди береться до уваги специфіка конкретного бізнесу та реальна ситуація», – зазначив він.

Ще однією причиною переходу юристи називають прагнення підвищення експертності та набуття досвіду в конкретних практиках, які не могла їм запропонувати попередня юридична фірма. Один з наших респондентів зауважив: «Я хотів дізнатися щось за межами своєї практики. З цієї причини я пішов спочатку в одну компанію, щоб займатися судовою практикою, але згодом зрозумів, що «судебка» – це не моє. Занадто мало в ній права й занадто багато «договорняків». Інший юрист також зазначив про бажання розширити свою експертизу на судові справи, адже зрозумів, що за наявності доволі цікавої договірної роботи починає втрачати кваліфікацію в litigation. Саме в цей момент йому зробили пропозицію перейти працювати в компанію з достатньою кількістю судових справ. Він досить швидко її прийняв».

6. У пошуках перспектив 

Ще однією причиною звільнення юристів Вікторія Дєєва називає відсутність можливості стати партнером у конкретній компанії, хоча для цього є амбіції. Тому юрист йде працювати в іншу компанію або відкриває свій бізнес.

«Особисто для мене підставою для звільнення стала відсутність мотивації та можливості розвитку в компанії. Відсутність мотивації полягала в тому, що виконуючи повсякденну рутинну роботу юриста як спеціаліст я почав втрачати свої знання, навички, які були набуті за роки навчання та практичної роботи», – ділиться з нами юрист, чому прийняв рішення про звільнення. На його переконання, можливість розвитку є однією з основних вимог будь-якого працівника. Тому пропрацювавши довготривалий період в одній компанії, переживши разом з нею складні періоди, в один момент стало зрозуміло, що ти досяг максимального рівня розвитку, який тобі дозволили, а не якого ти б хотів. Саме з цієї причини він прийняв рішення про звільнення.

Кілька слів про репутацію

Незважаючи на те, що наш юрбіз із перемінним успіхом прагне стати високорепутаційним, за словами Віри Проценко, юридичний консалтинг – це чи не єдиний вид бізнесу в Україні, в якому тінь на репутації компанії не слугує приводом для масової «втечі» співробітників. Цю думку підтверджує практика. За останні кілька років в Україні була не одна sensitive-ситуація в репутаційному плані для юрфірм. Однак не можна сказати, що після цього компанія пережила низку звільнень.

Загалом, на думку CEO GOLOVA BOUTIQUE, юридичний консалтинг можна віднести до «високомігруючого», в якому 30%-й рівень плину кадрів є нормою. Однак не зважаючи на це, кожен керуючий партнер юридичної компанії як роботодавець щодня повинен забезпечувати максимальний комфорт і надавати своїм юристам можливості для розвитку та зростання у всіх сенсах. Ніхто не застрахований від того, що з його компанії звільняться люди. Проте кожен може звести ризики до мінімуму.


Коментарі:

Вікторія Дєєва

Вікторія Дєєва
директор з персоналу
ЮФ «Ілляшев та Партнери»

– Як керівництву компаній планувати роботу своїх співробітників, щоб попереджати їх професійне вигорання?

– Як завжди, необхідно проводити опитування співробітників, з’ясовувати їхню мотивацію та здійснювати низку заходів, спрямованих на запобігання вигорянню співробітників, а саме: проводити ротацію персоналу (наприклад, переміщення між офісами); планувати кар’єрний ріст співробітників; залучати до роботи у великих та значних проектах; делегувати повноваження; щонайменше один раз на рік проводити перегляд заробітних плат; проводити корпоративні заходи.

Водночас співробітники також повинні докладати зусиль, щоб робота приносила задоволення: правильно розподіляти свій робочий час, розподіляти роботу в команді, робити невеликі перерви тощо.

Хочеться порадити юристам навчитися переключатися з роботи на відпочинок. Пам’ятайте, що життя – це не тільки робота. Є ще маса приємних занять, які подарують вам задоволення, допоможуть повернути відчуття новизни та емоцій. Спілкуйтеся з рідними, друзями, займайтеся спортом, подорожуйте, діліться враженнями, не зациклюйтеся лише на роботі, адже життя прекрасне.


Катерина Заславська

Катерина Заславська
директор київського офісу ЮК ILF

Щодо питання професійного вигорання 

Згідно з дослідженням одного з кадрових порталів України, від вигоряння страждають 60% опитаних. Основна причина – нецікава робота і відсутність розвитку. За цим слідують велике завантаження, відсутність балансу робота/особисте життя і низька зарплата. В цьому полягає гарна новина – роботодавець може впливати на причини професійного вигоряння. Наприклад, запобігти вигорянню серед юристів допоможуть наставництво і корпоративний коучинг. Шляхом взаємної комунікації та зворотного зв’язку вони діагностують «поломку» від самого початку і разом зі співробітником визначать, як можна виправити ситуацію. Щоб реанімувати вже запущену стадію вигоряння, звичайно, можна відправити співробітника у відпустку. Однак не факт, що це забезпечить довгостроковий ефект, якщо людина вже «переросла» свою посаду, а її серце вимагає змін. Допомогти може перегляд ролі співробітника, нова посада, нетиповий проект, переведення в інший департамент чи офіс. В ILF ми регулярно проводимо тет-а-тети з юристами та спілкуємося один раз на півроку на оцінці, щоб визначити, чи задоволена людина своєю роллю і наставником, чи бачить можливості для росту та розвитку. В середньому, впроваджувати зміни в роботі співробітника намагаємося раз у 2-3 роки. Саме за цей строк людина, як правило, досягає «стелі» на своїй посаді.

Завершення фінансового року та невиправдані очікування

Ми живемо у вкрай непередбачуваному світі, в якому «чорний лебідь» може перевернути стратегію і вплинути на очікувані результати. Адже недарма адаптивність і гнучкість входять до ТОП найважливіших компетенцій для сучасної людини та організації. Невиправдані очікування щодо зарплати – це прикро, але чи можна вважати стійкою компанію, де головною причиною працювати є зарплата і бонуси наприкінці року? Харизматичні лідери, можливості росту, атмосфера довіри, свобода приймати самостійні рішення або гнучкий графік є нематеріальним, але важливими причинами залишитися. Потужна корпоративна культура – це «клей», який не дає прийняти спонтанне рішення піти, якщо кінець року не виправдав очікування.


Віра Проценко

Віра Проценко
GEO GOLOVA BOUTIQUE
кар’єрний консультант, коуч

– ТОP-5 TIPS: що робити, щоб юристи не звільнялися?

По-перше, дуже важливими є чітко прописані та прозорі всі процедури в компанії. Коли я знаю, яка місія компанії, візія, цілі, стратегія розвитку, за що відповідає кожен член команди, який внесок ми робимо тут і зараз, я точно не буду тим, хто хоче звільнитися. Адже я розумітиму, що виконую не просто клієнтську роботу, а щось більше, роблю те, що може змінити на краще мою компанію і мою країну. Іншими словами, я знаю, що та як роблю, а найголовніше – ДЛЯ ЧОГО!

По-друге, бути справжнім лідером. Не керівником з підлеглими, а бути партнером для своєї команди. Насправді, в юридичної компанії є ідеальна назва керівника – партнер. Не директор, не керівник, а саме партнер. Тому поводитися потрібно відповідно. На жаль, більшість партнерів юридичних компаній не є лідерами, на яких хочеться рівнятися та якими можна надихатися. Я завжди говорю, що люди приходять в компанію, а йдуть від керівника. Більшість людей йдуть, не отримуючи зворотного зв’язку (як позитивного, так і розвиваючого). Якщо тобі не говорять, як ти працюєш, у тебе складається враження, що ти все робиш дуже добре, тоді ти не ростеш як професіонал. Якщо тобі кажуть лише те, що ти працюєш погано, відбувається абсолютне знецінення своїх досягнень. Звісно, в такому випадку ти йдеш шукати місце, де твої зусилля будуть гідно оцінені. Зворотній зв’язок – це одна з необхідних і така ж базова риса, як емоційний інтелект справжнього лідера. Окрім того, партнер повинен підтримувати свою команду, вірити в неї, надихати, бути експертом у своїй сфері, постійно займатися саморозвитком, а не так, як часто буває, лише вимагати розвитку від команди.

По-третє, система винагороди повинна бути справедливою та зрозумілою. Якщо у мене кваліфікація така-то, винагорода має бути відповідною. Коли кожного дня я виконую екстра роботу, то компанія має це оцінити. Це може бути бонус, соціальний пакет, навчання, підвищення тощо. Під бонусом ми розуміємо не фіксовану зарплату, а екстра винагороду за екстра зусилля. Якщо компанія не готова «платити» цей бонус, тоді я роблю свій вибір. Можливо, я працюю добре, але не чекай, що я робитиму її нон-стоп та поставлю на друге місце свою сім’ю, друзів, розвиток та ін. Ініціатива щодо підвищення заробітної плати повинна йти від керівника в межах мотиваційної системи компанії, а не від співробітника. Надайте можливість вашим людям представляти бренд компанії та бути брендом. Наприклад, я пишу статті, виступаю на заходах, і мене знають та визнають на ринку. А не я пишу для партнера, знають його, а я знаходжуся весь час «за кулісами».

По-четверте, в компанії необхідно створити класну корпоративну культуру. Не варто недооцінювати такі питання: з ким я працюю, хто ці люди, чи однакові ми маємо цінності та бачення, куди ми йдемо. Всі ми проводимо більше часу на роботі, ніж вдома зі своєю сім’єю. Для того щоб я була максимально залучена та ефективна для компанії, повинна бути корпоративна культура, яка надихає. Вона створюється не один рік і дуже легко руйнується, якщо її не леліяти. Довіра, відкритість, повага, допомога, наставництво – все це не просто слова, коли мова йде про утримання талантів.

По-п’яте, важливо, щоб компанія створювала додаткову цінність. Будь-яка компанія, не тільки юридична, повинна створювати більше ніж свій товар чи послуги. Має бути ще якась соціально відповідальна ініціатива. Давайте, наприклад, будемо рятувати китів, які помирають в океані, допомагати безхатченкам або робити pro bono проекти. Тобто люди повинні розуміти, що компанія не лише заробляє гроші, але й робить щось для суспільства. Це надзвичайно важливо! Навіть маленькі діти ставлять нам запитання: «Мамо, що ми можемо зробити? Ця пташка хоче їсти». Відповідно, ми все частіше ставимо собі запитання: «Що я та моя компанія робимо для цієї країни та світу?».

Джерело: Юридична газета Online
1003
ВСІ НОВИНИ НАСТУПНА НОВИНА